Videocompressie voor beursstand displays: bandbreedte en kwaliteit
Videocompressie bepaalt hoeveel data een display per seconde moet verwerken om een vloeiend beeld te tonen. Op een beursstand spelen twee variabelen de hoofdrol: de codec (H.264 of H.265) en de bitrate (uitgedrukt in Mbps). Kies je de verkeerde combinatie, dan krijg je blokvorming, haperingen of een zwart scherm — precies op het moment dat bezoekers langslopen. Dit artikel geeft je de technische kaders om dat te voorkomen.
Codec kiezen: H.264 of H.265?
H.264 (AVC) is de meest gebruikte videocompressiestandaard en wordt ondersteund door vrijwel elk apparaat en platform. H.265 (HEVC) is de opvolger: het levert dezelfde beeldkwaliteit bij circa 25–50% lagere bitrate. Dat klinkt aantrekkelijk, maar er is een keerzijde.
H.265 vereist meer rekenkracht om te decoderen. Oudere Android-mediaplayers en budget-displays kunnen H.265 niet vloeiend afspelen zonder hardwareversnelling. H.264 is minder veeleisend en draait stabiel op een breed scala aan hardware — inclusief de geïntegreerde Android-computers in PixioDisplays.
Vuistregel: gebruik H.264 als je niet zeker weet welke hardware de klant heeft. Kies H.265 alleen als het display expliciet hardwarematige HEVC-decodering ondersteunt én je bandbreedte schaars is.
Bitrate per resolutie: concrete getallen
Bitrate is de hoeveelheid data die per seconde wordt verwerkt. Een hoge bitrate voorkomt compressiefouten zoals blokvorming en zorgt voor vloeiende weergave van complexe scènes; een te lage bitrate maakt beelden korrelig of wazig.
Hieronder de praktische bandbreedterichtlijnen voor beursstand displays:
| Resolutie | Codec | Minimale bitrate | Aanbevolen bitrate |
|---|---|---|---|
| 1080p (Full HD) | H.264 | 6 Mbps | 8–12 Mbps |
| 1080p (Full HD) | H.265 | 4 Mbps | 5–8 Mbps |
| 4K (UHD) | H.264 | 20 Mbps | 30–35 Mbps |
| 4K (UHD) | H.265 | 10 Mbps | 15–20 Mbps |
Voor beursvideo met veel beweging — productdemo's, animaties, slow-motion opnames — kies je de bovengrens van het aanbevolen bereik. Snelle content met veel beweging heeft hogere bitrates nodig om artefacten te voorkomen. Een statische productfoto met subtiele animatie kan prima met de ondergrens.
Lokale opslag versus streaming: wat werkt op een beurs?
Op een beurshal is WiFi notoir onbetrouwbaar. Tientallen exposanten, duizenden bezoekers met smartphones en gedeelde netwerken zorgen voor congestie. Op een overbezet WiFi-netwerk verlaagt een streamingdienst de bitrate drastisch, waardoor kleuren flets worden en scherpte verdwijnt — ook als het display aangeeft een 4K-signaal te ontvangen.
De oplossing is eenvoudig: sla video lokaal op. Laad de gecomprimeerde bestanden vóór de beurs via USB of de PixioApp op het display. Zo is het afspelen volledig netwerkonafhankelijk. Streaming reserveer je voor dynamische content die live moet worden bijgewerkt, zoals prijsborden of live-feeds — en dan bij voorkeur via een bekabelde verbinding of een eigen 4G/5G-router.
PixioDisplays hebben een geïntegreerde Android-computer (Android 13/14) met ingebouwde opslag. Je hebt geen losse mediaplayer nodig — elders kost zo'n apparaat €80 tot €300 per scherm. Content laden via USB duurt minuten en het display speelt daarna volledig zelfstandig af.
VBR of CBR: welke bitrate-modus kies je?
Voor lokale afspeling op een beursstand is VBR de betere keuze: stille scènes gebruiken minder data, actieve scènes krijgen automatisch meer bits. Het bestand is kleiner en de kwaliteit is gelijkmatiger. CBR gebruik je wanneer de afspeelhardware moeite heeft met variabele datastromen — dat is bij moderne Android-displays zelden het geval.
Praktisch advies: exporteer je beursvideo in H.264, VBR, met een gemiddelde bitrate van 8 Mbps en een piekbitrate van 16 Mbps voor 1080p. Dat levert een bestand van circa 3,6 GB per uur — ruim binnen de opslagcapaciteit van de meeste displays.
Bestandsformaat en containerformat
De codec (H.264 of H.265) en het containerformat zijn twee verschillende dingen. MP4 is het meest compatibele containerformat voor digital signage: het wordt ondersteund door Android, Windows en vrijwel alle mediaplayers. MOV werkt op Apple-ecosystemen maar geeft soms problemen op Android-hardware.
Gebruik altijd:
- Container: MP4 (.mp4)
- Codec video: H.264 (AVC) of H.265 (HEVC)
- Codec audio: AAC, 192 kbps (of geen audio als het display geluidloos staat)
- Framerate: 25 fps (PAL-standaard in Nederland en België) of 30 fps
- Kleurruimte: BT.709 (standaard voor HD-displays)
Vermijd ProRes, DNxHD of andere bewerkingsformaten. Die zijn bedoeld voor de snijkamer, niet voor afspelen op een display. Ze hebben bitrates van 100+ Mbps en vereisen aanzienlijk meer verwerkingskracht.
Praktijkvoorbeeld: Summit met 50+ displays
Tijdens het Summit-evenement werden meer dan 50 PixioDisplays ingezet op één locatie. Bij dat soort schaalgrootte is een gecoördineerde contentstrategie essentieel. Alle displays speelden lokaal opgeslagen video af in H.264/MP4 — geen centrale streamingserver, geen afhankelijkheid van de zaalwifi. Elke display functioneerde autonoom. Dat is precies waarom lokale opslag op beurzen de voorkeur verdient boven streaming.
Wil je weten welk displaymodel het beste past bij jouw beursopstelling? Bekijk dan de PixioDisplay Luxe (49″ touchscreen, €2.395) of de andere modellen op de beurs- en evenementendisplays-pagina. Voor tijdelijke inzet is huren ook een optie: de PixioDisplay Mobiel (43″, 400 cd/m²) is beschikbaar vanaf €105 per dag bij drie dagen huur (prijslijst Q2 2026).
Voor de volledige technische setup van video op een beursstand — van signaalverdeling tot content scheduling — lees je het artikel Video op beursstand aansturen: technische setup stap voor stap.